Japonya’da Kurulan Devasa Güneş Enerjili Elektrik Santrali

Japonya’da bulunan Nishihira ve Higashihira göletleri üzerine 1000 evin şebekeden elektrik almaksızın enerji ihtiyacını karşılayacak güçte 2 adet güneş enerjili elektrik santrali kuruldu.Kurulumu yalnızca 7 ay süren bu santrallerde 11250 modül bulunuyor ve her yıl saatte 3300 megawatt enerji üretilmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz birkaç yılda, Japonya güneş enerjili elektik üretme kapasitesini iki katına çıkarmayı başardı ve eğer bu paneller beklendiği kadar etkili olursa, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik eğilimin artmaması için hiçbir sebep gözükmüyor.

Panellerin su üzerine yerleştirilmesi karaya yerleştirilmesinden daha zormuş gibi gözükebilir ancak aslında güneş panellerinin göl yüzeyinde oluşunun birçok faydası var. Öncelikle; kara alanı oldukça sınırlı olan Japonya gibi bir ülkede su alanlarını kullanmak mükemmel bir çözüm. Ayrıca tayfun korumalı olan santraller üzerinde bulundukları suyu kullanarak kendi kendini soğutmasından kaynaklı olarak enerji bakımından karadakinden daha verimli.

Bununla birlikte, panellerin su yüzeyinde gölge oluşturarak buharlaşmayı azaltması ve alglerin büyümesine olanak sunması açısından su hazneleri ideal alanlardır. Kore Su Kaynakları Birliğinin raporuna göre; su yüzeyindeki modüllerin düşük sıcaklıkta olmaları karadaki panellerden %11 daha verimli olmaları anlamına geliyor.

Kaynak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s