Hiç acı hissetmeden yaşamak ister miydiniz?

acisiz-hayatin-genetik-koken1i-bilimfilicom

Bir insan düşünün ki sıcak, soğuk gibi duyuları hissetmiyor. Normal bir insanın en ufak yerine zarar gelse acı duyacağı hisleri hissetmiyor. Bunun sebebi ise nadir görülen bir genetik mutasyon.Duyuları beyne ileten küçük sinir uçlarının çalışmaması sebebiyle acı veya ağrı hislerinin duyulmamasına Cipa hastalığı adı veriliyor.

Bebeklerde ilk dişlerin çıkmasıyla birlikte hastalığın anlaşılabileceği söyleniyor. Acı hissi olmadığı için dudaklar ve dil ısırılmaya başlanıyor. Yaraların iyileşebilmesi için beyne bir uyarı gönderilmesi gerekiyor ve bu uyarıya yanıt olarak da iyileşme gözleniyor. Cipa hastalarında bu durum gerçekleşmediği için de yaralar iyileşmiyor.

Bu hastalığa sahip olan çocuklar zaman zaman dilini ısırıyor, parmaklarını yiyor. Parmakları kanamasını rağmen hiçbir acı çekmediği için parmaklarını ısırmaya devam ediyor. Ülkemizde yaşayan bir hastanın yazın bacağı kırıldığı halde hissetmediği için 2 ay boyunca kırık bacakla gezip, bacağının şişmesiyle birlikte aileden birilerinin şüphelenmesi sayesinde hastaneye gittiklerinde bacağının iltihaplandığını öğrenmesi bu hastalığın örneklerindendir. Neyse ki son anda yapılan müdahale sonucu bacak kaybedilmekten kurtulur.Türkiye’de çok bilinmeyen bu hastalık için yeterli araştırmalar yapılmıyor. Devlet büyüklerinin de bu işe bir el atmaları gerekiyor.

KAYNAK

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s