İnternetin Gİzemli Arka Sokağı Deep Web Nedir?

Türkçe’ye derin ağ ya da derin internet olarak çevrilen Deep Web, World Wide Web’in, ulaşmak için özel yazılım gerektiren bir parçasıdır. Kişisel sunucular kullanarak herkesin erişimine açık olmayan özel ağlarda barınan sitelerin olduğu, bildiğiniz internetten farklı bir alandır. Yani bu web türündeki bazı siteler gerçekten saklıdırlar.Deep web’e Google, Yahoo, Bing ya da diğer arama motorları ile giriş yapılamaz.

Buzdağının görünmeyen yüzü olarak ifade edebileceğimiz deep web’in içeriği, erişilebilir internet (arama motorları ile) ile karşılaştırıldığında çok fazladır.

Sosyal medya mecraları, haber siteleri, bloglar, oyun, film – dizi siteleri ve aklınıza gelebilecek her türlü erişilebilir web içeriği, tüm internet içeriğinin yalnızca % 4’ünü oluşturmaktadır.Peki deep webe girmek suç mudur? Hayır, deep webe girmek legaldir fakat %95’inin illegal olduğu bir ortam olduğunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.

Bunun dışında, Deep Web’in içerisinde “darknet markets” diye adlandırılan özel bir piyasa varlığından da söz ediliyor. Bu piyasa aklınıza dahi gelmeyecek ilanlarla karşılaşabiliyorsunuz.Birkaç örnekten bahsetmek gerekirse; Kiralık katiller, istediğiniz kişiyi ortadan kaldırabileceğini iddia ediyor. Yada istediğiniz bir şeyi bir hırsıza çaldırabilirsiniz. Hırsızlığı yapıp, size o anın videosunu göndermeyi taahhüt edenler var. Hatta,-Sahte parantezinde- pasaport, vize ve ehliyetler adınıza hazırlanıyor.

Kaynak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s