Işıkla boyama tekniğiyle drone şovu

2000li yılların başında çoğumuz uzaktan kumandalı arabaları kullanma deneyimi olmuştur.İşte şuan dronelar için de bizim dönemimizin uzaktan kumadalı arabası benzetmesini yapabiliriz. Tabi daha fazla özelliklere sahip olanı ve bu sefer karada değil havada hareket edeni.

Şimdi drone nedir? Hangi alanlarda kullanılır? Kısaca bunlardan bahsedelim.

Drone, İngilizce’de erkek arı manasına gelen bir kelime. Fakat günümüzde insansız hava araçları anlamında kullanılıyor.Genellikle askeri amaçlı kullanılan dronelar artık daha ulaşılabilir bir halde.Şu anda en fazla satış gerçekleştiren Drone markaları ARDrone ve DJIPhantom. Bu ürünler Wi-Fi teknolojisi ile çalışıyor ve uzaktan kumandayla kontrol edilebiliyor. Belli bir mesafeye çıkarak şarjı yettiği sürece havada çekim yapabilme özelliğine sahipler.Gazetecilik ve Tv dünyasında büyük kolaylık sağlayacak bir ürün. Örneğin kalabalığın dahil olduğu organizasyonlarda kuş bakışı görüntü almak isteyen gazeteciler tarafından sıklıkla kullanılma potansiyeline sahip gibi duruyor.

Drone’lar ile yapılan değişik bir çalışma daha var ki o da ışıkla boyama tekniği kullanmak olmuş. Sanat ve teknoloji arayüzleri konusunda araştırmalar yapan Ars Electronic Futurelab şirketi Avusturya’da muhteşem bir şov gerçekleştirdi.

Şirket, drone’ların üzerine yerleştirdiği programlanabilir LED aydınlatma sistemleriyle ışıkla boyama tekniği kullanılarak gökyüzünde oldukça yaratıcı bir çalışma ortaya çıkardı. Uzun pozlamayla gökyüzünde 3D modeller ve animasyonlar oluşturdu. Işıkla boyama tekniğiyle elde edilen görüntüler gerçek zamanlı bilgisayara aktarıldı ve sonuç gerçekten görülmeye değer. Bu muhteşem gösteriyi aşağıda paylaştım izlemeniz önerilir.Kaynak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s